Chat Logowanie Rejestracja
Estadios

Baraże o Ekstraklasę - nowy format w I lidze.

Baraże o Ekstraklasę - nowy format w I lidze.

24 października 2019

Przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020 zarząd PZPN przyjął nowy regulamin dotyczący rozgrywek 1. ligi. O ile w Ekstraklasie zespoły nadal rywalizować będą w formacie ESA-37 z podziałem na dwie grupy po rundzie zasadniczej, tak zmieniony został system awansów do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W odróżnieniu od poprzedniego sezonu z Ekstraklasą pożegnają się trzy najgorsze zespoły, natomiast z 1.ligi tak jak dotychczas bezpośredni awans uzyskają dwie drużyny. Nowością będzie rozgrywany wzorem angielskiej "Championship" turniej barażowy o ostatnie miejsce premiowane awansem pomiędzy drużynami z miejsce 3-6.

W meczach barażowych zmierzą się ze sobą zespoły z miejsc 3. i 6. oraz 4. i 5. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w bezpośrednim pojedynku którego stawką będzie awans do Ekstraklasy. Gospodarzami wszystkich spotkań barażowych będą drużyny, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce w tabeli. Reforma nie przewiduje bowiem meczów rewanżowych, co z pewnością wpłynie na atrakcyjność rozgrywek. Pierwsze dwa spotkania rozegrane zostaną 6 czerwca 2020 roku, natomiast finał 10 czerwca 2020 roku.

Jak pokazały minione lata wymagania stawiane przez Ekstraklasę mogą okazać się za wysokie dla wielu pierwszoligowców. Dlatego też w przypadku gdy zespół zdobędzie bezpośredni awans, lecz nie spełnił wymogów licencyjnych, jego miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany klub w tabeli. Nie oznacza to bynajmniej szans na awans dla drużyn z miejsca siódmego. Regulamin dopuszcza bowiem sytuacje w której pary barażowe są niekompletne. Nie uległy natomiast zmianie zasady dotyczące spadku. Podobnie jak w minionych rozgrywkach z ligą pożegnają się 3 najsłabsze zespoły.

Gdyby sezon skończył się w październiku mielibyśmy nie lada niespodzianki. Z PKO BP Ekstraklasą pożegnały by się ŁKS Łódź, Korona Kielce oraz Arka Gdynia. Cudem spadku uniknęła by natomiast Wisła Kraków. Do najwyżej klasy rozgrywkowej również awansowałby dość zaskakujące drużyny. Pradopodobnie w sezonie 2020/21 mielibyśy Derby Poznania, w których to obecny lider I ligi - Warta podejmowała by Lecha. Po latach przerwy powróciłby również Radomiak Radom. W barażach natomiast zagrałyby duże marki takie jak : Stal Mielec, Podbeskidzie, GKS Jasrzębie oraz Miedź Legnica.

Czy nowy regulamin podniesie poziom w Ekstraklasie? 

Z jednej strony na pewno wyeliminuje on pod koniec sezonu tzw. "mecze o nic" kiedy to rywalizowały ze sobą dwie drużyny z środka tabeli mające zapewnione utrzymanie. W tej chwili o pewność pozostania w Ekstraklasie będzie dużo ciężej. Patrząc na zeszły sezon praktycznie więszkość zespółów z grupy niemistrzowskiej do ostatniej kolejki będzie musiała zdobywać punkty. Z drugiej strony nasuwa się jednak pytanie czy poziom I ligi jest na tyle wysoki aby do Ekstraklasy mógł dołączyć jeszcze jeden zespół. Patrząc na poprzednie lata i problemy stadionowe Rakowa czy Sandecji odpowiedź jest raczej negatywna. W pierwszej lidze mamy zbyt wiele zespół, które niespełniają podstawowych wymogów najwyżej klasy rozgrywkowej. Wystarczy popatrzeć choćby na wspomnianego lidera I ligi - Wartę Poznań. Zespół ten od sierpnia swoje mecze domowe rozgrywa w Grodzisku Wielkopolskim.

 

Autor: Ludo | Kategoria: Polska, Portal

ZOBACZ TAKŻE

« wstecz

comments powered by DisqusCopyright © 2018.estadios.pl
Zaloguj się
Twój login:
Twoje hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zarejestruj się
Login: Wymagane
E-mail: WymaganeZły e-mail
Hasło: Wymagane
Powtórz hasło: WymaganeHasła są niezgodne
Podaj wynik: 18 - 1 = WymaganePodaj liczbę