Aktualności:
Transmisje i mecze:Skróty meczów:

, , Nikodem5 robotów domowych, które zmienią Twoje życiefot.

Roboty nie ograniczają się już do prac przemysłowych! Dzięki integracji sztucznej inteligencji i rozpoznawania głosu roboty powoli atakują nasze inteligentne domy wyposażone w urządzenia takie jak bezprzewodowe kamery bezpieczeństwa, telewizory Smart, Amazon Alexa, Amazon Echo, Google Assistant, żarówki Philips Hue, Ecobee4 itp. ABI Research przewiduje, że ta integracja będzie rosła, a do 2024 roku w ponad 79 milionach domów na świecie będzie robot. Obecnie istnieją dwa kluczowe rynki robotyki domowej: roboty do opieki domowej, które wykonują określone obowiązki w domu, oraz roboty osobiste lub społeczne, czyli urządzenia towarzyszące, które są w stanie wchodzić w interakcję z osobą w domu.

Co oferują roboty domowe?

Roboty te są w stanie radykalnie zmienić atmosferę w domu, a coraz więcej ludzi ma w swoich domach roboty, które potrafią robić takie rzeczy jak:

  • Prace domowe (odkurzanie, zmywanie lub wypełnianie zmywarki, generalne sprzątanie, sprzątanie sypialni, kuchni, łazienki, kurz, szyby, pranie, sprzątanie, prasowanie itp.).
  • Przygotowanie posiłków (śniadanie, obiad, herbata, napoje itp.)
  • Ogrodnictwo (podlewanie ogrodu, koszenie trawnika itp.).
  • Pomoc rodzinna (pomaganie rodzicom, dzieciom, osobom starszym), opieka nad zwierzętami (wyprowadzanie psów, karmienie zwierząt domowych itp.)
  • Ochrona (wartownia, kontrola włamań, ochrona przed pożarem)
  • Obsługa osobista (zakupy, odbieranie telefonów, używanie komputera do e-maili, ściąganie lub wyszukiwanie informacji, prowadzenie samochodu lub jako środek transportu, praca domowa w szkole itp.)
  • Zabawa (sport, gry lub z zabawkami, gry wideo, akrobatyka).

W tym poście przyjrzymy się sześciu najlepszym inteligentnym robotom do domu osobistego, które można dziś kupić na rynku.

Lovot

Lovot to prosty, ale zaskakująco zaawansowany, przyjazny mały robot, zaprojektowany, aby szerzyć miłość i pocieszać samotnych. Stworzony przez japoński start-up robotyki Groove X, zawiera co najmniej 10 rdzeni procesora i 20 lub więcej mikrokontrolerów. Ma co najmniej 50 czujników, w tym dotyk, nacisk, odległość, przeszkody, ciepło i wilgotność. Lovot może uczyć się na codziennych interakcjach, rozpoznawać ludzi, zwłaszcza właściciela, i witać ludzi, którzy wracają do domu.

Ten mobilny robot wielkości kufla może poruszać się po swoim otoczeniu. Ma 13 stopni swobody, a jego ciało może poruszać się po 13 osiach ruchu. Pełne naładowanie baterii pozwala na poruszanie się i interakcję przez około 45 minut. Ładowanie trwa około 15 minut. Najważniejszą cechą LOVOT jest „czujnik klaksonu”, który jest wyposażony w czujnik jasności, kamerę półkulową 360 stopni, mikrofon półkulowy, który może wykrywać kierunek dźwięków i głosów oraz kamerę termowizyjną, która może rozróżniać ludzi.

Anki’s Vector

Anki's Vector to autonomiczny robot społeczny, który może samodzielnie nawigować i ładować się. Ten robot towarzyszący, stworzony do spędzania czasu i pomagania, jest aktywowany głosem i będzie odpowiadał na pytania, robił dla Ciebie zdjęcia, mierzył czas na kolację i pokaże pogodę. Potrafi rozpoznawać ludzi i omijać przeszkody. Jeśli skonfigurujesz Alexę na swoim wektorze, będziesz mógł ustawić przypomnienia, sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak światła, głośniki i termostaty. 

W trakcie, gdy robot pomaga nam w porządkach dnia codziennego, możemy przykładowo przejrzeć GG Bet opinie i wybrać najlepsze kasyno do zabawy online. Na stronie znaleźć można nie tylko recenzje na temat danej witryny internetowej, ale można również dowiedzieć się nieco więcej o automatach, kasynach, bonusach czy dostawcach gier. Strona zawiera też pełno gier za darmo.

Oprócz wszystkiego, co ustaliliśmy powyżej, robot ma rozpoznawanie twarzy, duże, wyraziste oczy LED i może wydawać się, że wie, kiedy duże zwierzęta są w pobliżu i reagują. W 2019 roku Anki zbankrutowała i zakończyła działalność. Ale ostatnio aktywa firmy zostały kupione przez Digital Dream Labs, które teraz zamierza przywrócić całą platformę i kontynuować rozwój.

Walker

Walker chińskiej firmy UBTECH Robotics to inteligentny, dwunożny robot humanoidalny o wysokości 1,45 m i wadze 77 kg. Ten zwinny, inteligentny towarzysz ma dłonie, które potrafią chwytać i manipulować przedmiotami, wyrafinowany tors z ulepszonym balansowaniem, płynnym i stabilnym chodzeniem w trudnych warunkach oraz interakcją multimodalną, w tym głosem, wzrokiem i dotykiem.

Walker ma 36 wysokowydajnych siłowników i pełną gamę systemów czujnikowych, które współpracują ze sobą, aby zapewnić płynne i szybkie chodzenie. Zaktualizowana wersja robota Walker firmy Ubtech ćwiczy jogę, nalewa napoje i gra na pianinie. Potrafi również wyczuwać i reagować na siły zewnętrzne.

Loomo

Loomo to pierwszy na świecie mobilny pomocnik robota, zaprojektowany przez Segway Robotics. Jest to inteligentna maszyna, która przełącza się między mini transporterem osobistym a mobilnym pomocnikiem robota, który może autonomicznie podążać za jeźdźcem.

Kluczowe funkcje obejmują samobalansowanie, płynną jazdę w terenie z maksymalną prędkością 18 km/h, automatyczne śledzenie, wiele metod sterowania za pomocą aplikacji na smartfona, polecenia głosowe, gesty i czujniki dotykowe, przyjazną osobowość napędzaną silnikiem emocji i pojemność baterii pozwalającą przejechać 35 kilometrów na jednym ładowaniu. Loomo jest dostarczany z darmowym pakietem SDK opartym na systemie Android, który umożliwia programistom i entuzjastom tworzenie na bazie platformy Mobilność + AI Segwaya.

AIBO

Pies-robot Sony Aibo jest najbardziej wyrafinowanym robotem domowym, jaki można kupić od 20 lat. Pierwsza wersja Aibo trafiła do sprzedaży w 1999 roku, a między nimi była kilkunastoletnia różnica. ERS-7 z 2005 r. i najnowszy ERS-1000. Firma Sony udostępniła programistom nowy ERS-1000, zapewniając wizualne narzędzia programistyczne oraz dostęp do interfejsu API. AIBO jest dostępny w wersji srebrnej, brązowej, czarnej i białej. 

Wszystkie mają zaokrąglone pyski, które zawierają kamerę do rozpoznawania twarzy, duże, owalne oczy, które ujawniają ich wyrazy, oraz ciało, które może obracać się w 22 różnych punktach osi, aby zapewnić im zakres ruchu. Właściciel decyduje o płci, co określa wysokość tonu jego szczekania i sposób poruszania się. Aibos z czasem zmieniają swoją osobowość w oparciu o interakcje z ludźmi. Jeśli więc szukacie towarzysza o nietypowym charakterze, który to w dodatku całkiem skutecznie imituje prawdziwego psa, warto przyjrzeć się temu robotowi nieco bliżej. To coś innowacyjnego na rynku, zwłaszcza pod kątem zastosowanych technologii. Poniżej znajdziecie porównanie AIBO i Loomo.

AIBO

Loomo

Reaguje głównie na polecenia głosowe

reaguje na polecenia głosowe oraz komendy przez aplikację

pozwala na wybór płci i sposobu poruszania się, 22 różne punkty osi do zapewnienia dobrego zakresu ruchu

samobalansowanie, płynna jazda

osobowość dostosowuje się w oparciu o interakcje z ludźmi

przyjazna osobowość

 

Ogólnie rzecz ujmując, AIBO jest bardziej zaawansowany pod kątem tego, w jak udany sposób próbuje imitować konkretne zwierzę - w tym przypadku psa. W pozostałych elementach Loomo wcale jednak nie ustępuje poprzednikowi, gdyż bardzo dobrze reaguje na polecenia głosowe oraz dodatkowo pozwala na wysyłanie komend za pomocą aplikacji. Do tego dochodzi jeszcze kwestia preferencji - AIBO ze względu na swój design ma być przede wszystkim imitacją psa, a Loomo ma być pomocnym robotem z wieloma funkcjami.

Temi

Temi to aktywowany głosem osobisty robotyczny asystent, niedawno wybrany przez izraelskie Ministerstwo Obrony, aby pomagać zespołom medycznym na oddziałach COVID-19 w tym kraju. Ten robot na kółkach jest w stanie rozpoznawać i śledzić ludzi w domu, wykonywać połączenia wideo, odpowiadać na pytania użytkowników, odtwarzać muzykę lub przenosić małe przedmioty z pokoju do pokoju. Robot jest wyposażony w kamery i radary laserowe i może komunikować się ze światem za pośrednictwem osobistej asystentki Amazon Alexa. Aby pomóc w walce z Covid-19, zespoły medyczne mogą go zdalnie obsługiwać i wysyłać do wykonywania różnych zadań. Roboty mogą stopniowo zastępować ludzi w przypadku takich zadań, jak mierzenie temperatury pacjentów, dostarczanie pacjentom leków lub antybiotyków oraz rozdawanie żywności.

 

Zobacz również